Uncategorized

Darování srdce

Kardiochirurg já nejsem, o transplantaci psát nebudu. Ale o jisté metaforické transplantaci se tu dočtete.  O čem konkrétně tedy zrovna Srdcařka chce dnes psát? O srdci, srdcích všech z nás, kdo už ho jednou někomu daroval.

Pamatujete si na ten pocit? Přišlo vám to naprosto přirozené. Sáhnout si do nejhlubšího nitra vlastních citů a darovat partnerovi ze sebe naprosto všechno, darovat mu sebe sama.  Doslova vzít vlastní srdce z těla a na podnose ho s nevinným úsměvem partnerovi naservírovat přímo před nos.

To zamilovaní často dělávají. Potkají někoho, s kým chtějí strávit věčnost, volají si a povídají dlouho do noci na telefonu, vídají se každý den, investují do druhého naprosto všechno.
A právě o těchto investicích chci dnes mluvit.

Těmito výše zmiňovanými činy vlastně říkáme našemu protějšku: „Na, tady máš moje srdce, dělej si s ním, co chceš.“ (A když na to přijde, klidně mi ho zlom, protože teď je mi to asi úplně jedno, TY jsi moje všechno) Každý jsme se alespoň jednou ocitli v  roli dárců či příjemců.  Někdy to s námi dopadne dobře a našim srdcím se opravdu lépe daří u druhého člověka, než u nás. Ale v některých případech to dobře skončit nemusí.
Partner nám po rozchodu vrátí srdce zpět. A takové porozchodové srdce je skoro na rozpad.

Nechápejte mě prosím tak, že nějak kritizuju zamilovanost a prvotní stavy pobláznění, růžových brýlí a snění. To vůbec. Já sama jsem snílek a sama dělám skoro pokaždé podobné chyby hned v začátku. Ale tímto článkem bych ráda všechny snílky upozornila, že vrátit se občas nohama na zem je také naprosto v pořádku.

Jak si tedy trochu před láskou můžeme pomoci? Úplně jí nepropadnout. Zamilujme se, milujme, darujme, dávejme, investujme, ale taky berme, neblázněme a zůstaňme trochu sami sebou. Uchovejme si svoji tvář, neměňme se příliš, nezahazujme kvůli vztahu naše koníčky a vášně, nekašleme na rodinu a kamarády, nezůstaňme na partnerovi viset, úplně se mu celí nedarujme.

Nedělá to ani trochu dobrotu.

Všechno souvisí se vším, a tak chci jako poslední bod mého článku mluvit o hledání štěstí. Pokud teď momentálně žijete single život a rádi byste si někoho našli. Zkuste se nejdřív naučit být šťastni sami se sebou, zkuste nejdřív pochopit, že být chvíli sám není nic špatného, začněte na sobě trochu pracovat, vylepšete se v tom, v čem vás třeba minulé vztahy omezovaly.

Investice do nás samotných nejsou vůbec sobecké počiny. Když totiž z nás samotných uděláme šťastné, lepší a spokojené lidi, zvyšujeme tak pravděpodobnost, že si někoho najdeme nebo naopak náš aktuální partner bude hrdý na to, že jsme úspěšní, že děláme, co nás baví nebo, že máme dobrou fyzičku z fitka.

Abych to shrnula.  Nejdřív začít u sebe a srdce jen tak někomu neservírovat.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s